Şube açmak için 4 yıl önce Suudi Arabistan’a giden iş insanı Mehmet Eyyüp Aman, yatırımına çıkarılan bürokratik engeli hukuk yoluyla ortadan kaldırdı

Necla DALAN

Chocoworld, Cinebox, Kitchbox ve The Choco Factory gibi markaları olan AMN Group’un kurucusu Mehmet Eyyüp Aman, 4 yıl önce şube açmak için Suudi Arabistan’a gitti. İlk etapta hedef 4 şube açmaktı. Bu çerçevede 2.3 milyon dolar yatırımla şubeler kuruldu ancak Al Hokair Grub’a ait merkezi alışveriş merkezi yönetimi açılışa izin vermedi. Bunun için elle tututulur bir sebep de bildirilmedi. Türkiye’den götürülen 5 konteyner çikolata ve gıda maddesi imha edildi.

Aman da dava açtı ve o dava tam dört yıl sonra Türk şirketinin lehine sonuçlandı. Mahkeme, şirketin zararı için bir tazminat ödenmesine de karar verdi.

“DEVE SABRIMIZLA BURADAYIZ”

Dün sosyal iş ağında bir paylaşım yapan Aman, “Dört yıl kısa bir süre değil. Bu bizim ilk mağazamız, ilk hikayemiz ama son olmayacak. Bu yüzden deve sabrımızla buradayız. Şirketimizi sıfırdan inşa ediyoruz. Markamızı Suudi Arabistan’da büyüteceğiz. Biz şirketimize ve markamıza güveniyoruz. İnanıyorum ki insanlar misafirperverliğimizi, tatlarımızı, lezzetlerimizi beğenecekler. Dammam’dan sonra Riyad, Cidde, Jubail gibi tüm şehirlerde olacağız” dedi.

HEDEF İLK ETAPTA 20 ŞUBEYE ULAŞMAK

Mehmet Eyüp Aman’a Suudi Arabistan’daki büyüme planlarını sordum. Şu yanıtı verdi:

“Dört yıl önce oraya gittiğimizde Suudi Arabistan’da Türk şirketlerine çeşitli engeller ve ambargolar vardı. Biz bir tek sebep bu olabilir diye düşündük. Mahkemeye başvurduk ve davamızı kazandık. Şimdi yerlerimizi tek tek geri alıyoruz, şubelerimizi devreye alıyoruz. O günün şartlarında gönderdiğimiz 5 konteyner çikolata ve gıda malzememiz tarihleri geçtiği için çöp oldular ve imha edildiler. Tazminat davamızı kazanarak bize bir bedel ödemelerini sağladık.
Suudi Arabistan’da büyüyeceğiz. İlk etapta 20 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Aman’a paylaşımındaki ‘deve sabrı’ benzetmesini de sordum. “Suudi’lere karşı en büyük avantajımız olabilir” diye espirili bir yanıt aldım.

ÇİN’DE FABRİKA ALIP VR ÜRETİM HATTI ENTEGRE ETTİ

Peki Mehmet Eyyüp Aman kim? 1989 doğumlu olan Aman, 2006-2010 tarihleri arasında Çin’de Seyahat Rehberi olarak kariyerine devam etti. Aralık 2010’da Chocoworld markasını kurdu. Bu marka ile Chocoworld Çikolata Kafe’nin başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde şubelerini açtı. Chocoworld, hali hazırda aralarında Bulgaristan, Çekya, Makedonya, Irak’ın da olduğu 8 ülkede 101 şubeye ulaştı.

Aman ikinci girişimi olan Cinebox’ı 2015 yılında kurdu ve ilk Cinebox’ı 2015 yılında İstanbul’da açtı. İki yılda Cinebox franchise sisteminde 113 franchise sayısına ulaştı. 2017 yılında Guangzhou Çin’de eski tip 5D sinema üreten bir fabrikaya yatırım yaparak VR üretim hattını entegre etti. Çin de dahil uluslararası arenada VR eğlence cihazlarının sayılı üreticileri arasına girdi. Cinebox bugün 40’ın üzerinde ülkede 630’dan fazla şube ile hizmet veriyor.

2018’de Kitchbox markasını kurdu. Kitchbox, Türkiye başta olmak üzere globalde satış yapan ticari mutfak ekipmanları ve endüstriyel tezgah üstü waffle makineleri üretiyor.

2019’da kurulan Kiosk Factory ise Chocoworld mağazalarını inşa etmek için hayata geçirilen bir mimarlık markası. Bugün dünyada açılan tüm Chocoworld ve Cinebox şubelerinin tasarım ve uygulamasını yapıyor. 2023 yılında ise tek fiyatlı bir waffle, tatlı ve içecek markası The Choco Factory markasını hayata geçirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x